آشنایی با دامنه های ایرانی | ۱۵ مرحله انتقال مالکیت دامنه ایرانی

اولین و بهترین مرکز تخصصی طراحی سایت همدان، بیش از 14 سال سابقه موفق پشتیبانی حضوری و آنلاین

طراحی سایت

فقط
4

میلیون
تـومـان

آشنایی با دامنه های ایرانی | ۱۵ مرحله انتقال مالکیت دامنه ایرانی

فهرست مطالب

درباره ی دامنه های ایرانی بیشتر بدانیم:

دامنه نام منحصر به فردی است که برای شناسایی سایت اینترنتی مورد استفاده قرار می گیرد.

هر دامنه از چند قسمت تشکیل شده : قسمت اول ماهیت آن آدرس مانند  www، قسمت دوم نام دامنه و قسمت سوم پسوند دامنه

هرکشور پسوند ملی مخصوص به خود را دارد. دامنه ی ملی ایران با پسوند ir  هستند که مخفف iran  می باشند قیمت این پسوند ها نسب به دامنه های بین المللی پایین تر می باشد.

ثبت دامنه با پسوند دامنه های اینترنتی مرتبط با منطقه ی تجاری معروف است که در سئو سایت موثر خواهد بود

 

دامنه ir

 

انواع پسوند دامنه های ایرانی:

.ir

.co.ir

.net.ir

.org.ir

.gov.ir

.id.ir

.sch.ir

مالکیت دامنه های ایرانی

معنی و کاربرد پسوند های دامنه ایرانی :

 

پسوند co.ir :

یکی از محبوب ترین انواع دامنه های ایرانی

مخفف عبارت company

در قوانین ایرنیک دامنه ی ملی با این پسوند تنها برای نمایندگی ها ، برند ها و شرکت های ثبت شده منطبق با نام کامل ثبتی آنها

یا متشکل از حروف نام مندرج در روزنامه ی رسمی ثبت آن شرکت ها مجاز است.

پسوند net.it :

مخفف کلمه ی Network

در قوانین ایرنیک دامنه با این پسوند مورد استفاده توسط موسسات و یا شرکت های internet service provider  است.

پ.ن: شرکت های ISP ، سرویس دهنده های دارای پروانه ایجاد و بهره برداری از شبکه ارتباطات ثابت (servo) از سازمان

تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هستند.

 

پسوند org.ir :

مخفف عبارت organization

دامنه با این پسوند مورد استفاده برای یک شرکت غیر انتفاعی، انجمن علمی ، موسسه بین المللی نسبت شده و نظای آن گزینه مناسبی است .

 

پسوند ac.ir  :

مخفف کلمه ی Academic

این دامنه مناسب برای یک موسسه آموزشس عالی یا پژوهشی که مجوز مربوطه از اورگان های دولتی مندرج در بخش قوانین ثبت دامنه

 

پسوند gov.ir  :

مخفف کلمه ی Government  :

جهت اختصاص این پسوند به بخش های اجرایی موسسات و وزارتخانه های جمهوری اسلامی و سایر نهاد های مذکور در قانون اسلامی ایران این دامنه ایجاد گردید.

 

پسوند id.ir  :

مخفف کلمه ی Indetification

مناسب جهت ثبت یک دامنه ی شخصی جهت رزومه یا کسب و کار شخصی

 

پسوند sch.ir  :

مخفف عبارت School

مناسب جهت برانداز کردن آدرس سایت یک مدرسه برای القای نوع فعالیت آموزشی خود به کاربرانی که با آدرس سایت شما مواجه می شوند .

 

دامنه های ایرانی بدون نیاز به مدرک :

پسوند ir : اولین ، مهم ترین و پرکاربردترین پسوند برای سایت ایرانی است. تنها افرادی می توانند این دامنه را به ثبت برسانند که قانونا مقیم ایران باشند.

 

دامنه های ایرانی نیازمند به مدرک:

پسوند co.ir. این پسوند مخصوص سازمانها و شرکتهای غیر دولتی میباشد. شرکت های متقاضی این پسوند باید دارای شرکت ثبت شده باشند.

 

پسوند ac.ir. این دامنه مخصوص موسسات آموزش عالی دارای مجوز وزارت علوم، وزارت بهداشت، مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده و ارائه کپی مجوز مذکور الزامی می باشد.

 

پسوند sch.ir. این پسوند مختص برای مدارس، موسسات آموزشی و سایر سازمانهای آکادمیک تحت مجوز وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران بوده و ارائه کپی مجوز مذکور و درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی می باشد.

 

پسوند net.ir. این دامنه مخصوص شرکتهای ارائه دهنده خدمات شبکه و ISP ها بوده و ارائه کپی مجوز ISP الزامی می باشد.

 

پسوند gov.ir. عمومیت این پسوند برای بخش های اجرایی موسسات و وزارتخانه ها و سازمانهای زیرمجموعه قوای مجریه، مقننه و قضاییه جمهوری اسلامی ایران بوده و ارائه درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی می باشد.

 

پسوند org.ir. پسوندی برای انجمن های علمی، سازمانهای غیر انتفاعی رسمی و موسسات بین المللی ثبت شده که دولت ایران یا یکی از موسسات آن عضو آنهاست و ارائه کپی روزنامه رسمی موسسه الزامی می باشد.

 

پسوند id.ir. کاربرد این پسوند برای اشخاص حقیقی تابع کشور ایران بوده و ارائه تصویر شناسنامه متقاضی الزامی می باشد.

انتقال مالکیت دامنه های ایرانی :

 

 

گاهی اوقات پس از خرید دامنه های ایرانی ir ممکن است قصد فروش به یک شخص دیگر یا قصد خرید آن را داشته باشید ، بنابراین لازم است تا مالکیت این دامنه نیز به شما انتقال داده شود.

انتقال دامنه ی ir صرفا از طریق ایرنیک امکان پذیر می باشد و از طریق نماینده ها نمی توان انتقال دامنه را انجام داد.

مراحل انتقال دامنه های ایرانی ( خرید یا فروش دامنه ) در شناسه ایرنیک :

 1. ابتدا باید وارد شناسه کاربری خود درسایت ایرنیک (ir) شوید.
 2. از بخش دامنه ها گزینه دامنه من را انتخاب کنید.
 3. دامنه ای که قصد انتقال آن را دارید انتخاب نموده و روی آن کلیک نمایید.
 4. در مرحله ی بعد گزینه ی انتقال فروش این دامنه را انتخاب کنید.
 5. برای انتقال دامنه لازم است تا وضعیت دامنه در حالت باز قرار داشته باشد. چنانچه در مقابل دامنه مد نظر شما گزینه ی “بسته شده” مشاهده گردید لازم است تا “باز کردن انتقال” را کلید نمایید.
 6. پس از باز شدن دامنه ، رمز انتقال برای شما قابل رویت خواهد بود.
 7. شماره رمز را به مالک جدید دامنه اطلاع دهید.
 8. مالک جدید در این مرحله می بایست وارد شناسه ی ایرنیک خود شود و از بخش “دامنه” گزینه “انتقال دامنه” را انتخاب نماید.
 9. خریدار می بایست در بخش “خرید دامنه” کادر های موجود را تکمیل نماید. در کادر مربوط به “دامنه”  نام دامنه خریداری شده و در کادر مربوط به “رمز انتقال”   ، رمز انتقالی که از شخص فروشنده دریافت شده است، وارد می شود . سپس گزینه “بعدی” انتخاب می گردد.
 10. در مرحله بعد لازم است تا رابط های دامنه مشخص شود. رابط ها می تواند بر روی مالک دامنه و یا نمایندگان تنظیم گردد.
 11. پس از تنظیم رابط ها و مطالعه قوانین می بایست تیک مربوط به موافقت با قوانین ایرنیک کلیک و گزینه “درخواست انتقال” انتخاب کنید.
 12. . پس از انجام موارد بالا صورتحسابی به مبلغ ۸۰۰۰ تومان ایجاد می شود که در سبد خرید شناسه ایرنیک خریدار مشاهده می گردد. لازم است تا این مورد پرداخت و مراحل انتقال ادامه یابد.
 13. در این مرحله مالک فعلی دامنه لازم است تا مجددا وارد شناسه ایرنیک خود شده و از بخش “دامنه” وارد صفحه “انتقال دامنه” شود. در صورتیکه خریدار هزینه را پرداخت نموده و ایرنیک تایید کرده باشد، درخواستی جهت انتقال به ایشان نمایش داده خواهد شد. جهت تایید نمودن یا رد درخواست لازم است تا گزینه ی “قبول یا رد درخواست” انتخاب گردد.
 14. اگر مالک فعلی از انتقال دامنه منصرف گردید لازم است تا وارد صفحه دامنه مد نظر خود شود و گزینه “قفل انتقال” را انتخاب نماید. در غیر این صورت در صفحه جدید نمایش داده شده می بایست مطابق با شماره ۱ در تصویر، تیک مربوطه را زده و گزینه “ارسال” را انتخاب نماید.
 15. درصورت تایید، عبارت “در انتظار تایید مرکز ثبت” ظاهر خواهد شد و موضوع برای تایید به مرکز ثبت دامنه ارجاع داده ‌شود. با توجه به اینکه صاحب امتیاز فعلی(فروشنده)، شخص حقیقی یا حقوقی باشد و نشانی رسمی او در ایران و یا خارج از ایران باشد، مرکز ثبت دامنه مدارکی را جهت تایید انتقال درخواست خواهد کرد. متن موافقت باانتقال برای متقاضی توسط ایرنیک به صورت فایل pdf از طریق پست‌الکترونیکی ارسال خواهد شد. متقاضی ‌باید متن موافقت با انتقال را عیناً، بصورت کتبی از طریق فکس یا سامانه ارسال مدارک ارسال نماید.

محدودیتهای ثبت دامنه های ایرانی چیست؟

 • محدودیت شکلی :

نام دامنه باید صرفاً از حروف لاتین، ارقام لاتین و تیره – منها (-)، تشکیل شود. تیره منها نمی تواند در ابتدا و یا انتهای نام دامنه و یا پشت هم قرار بگیرد و همچنین طول دامنه باید حداقل سه و حداکثر ۶۳ نویسه باشد.

 • دامنه های انحصاری :

ثبت برخی اسامی واحدهای اداری کشور مانند وزارتخانه ها ، ارگانها ، نهادها ، بانکها و یا سازمانها و یا اسامی مرتبط با آنها منحصرا در اختیار واحدهای زیربط است.ثبت اسامی معروف مانند اسامی شهرها، آثار طبیعی ، تاریخی فرهنگی وملی ، اسامی مذهبی ، سیاسی و اسامی مشاهیر در اختیار واحدهای زیربط از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یا شهرداری‌ها، … می‌باشد.

 • دامنه های ممنوع :

ثبت کلمات خلاف عفت عمومی یا کلمات دیگری که حاکی از فعالیت معارض با قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران باشند ممنوع است. همچنین ثبت تعدادی از واژه‌های عمومی مربوط به اینترنت مجاز نیست.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری

دیگر مطالب ما

خدمات طراحی سایت

مطالب بیشتر

طراحی سایت با المنتور

طراحی سایت با المنتور افزونه المنتور یک صفحه ساز پیشرفته با بیش از ۵‌میلیون سایت وردپرسی برای ایجاد محتوا است که نیاز به کد نویسی ندارند. المنتور نسخه پرو نیز دارد و بر روی سایت وردپرسی شما نصب می‌شود (نصب

مشاهده کامل »

CMS چیست؟ | ویژگی های CMS خوب

سیستم مدیریت محتوا CMS چیست ؟ سیستم مدیریت محتوا (CSM) برای موفقیت اکثر قریب به اتفاق وب سایت ها و اینترانت ها (شبکه های داخلی) حیاتی است. با این وجود هنوز بسیاری از سازمان ها و شرکت‌ها با این تکنولوژی

مشاهده کامل »

با تشکر از اینکه همراه طراحی سایت آکسایا بوده‌اید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر از روند طراحی سایت، قیمت های طراحی سایت، نمونه کارها و موفقیت های تیم برنامه‌نویسی آکسایا می توانید در ادامه همراه ما باشید.

[ratemypost-result]
[ratemypost]