ارور 404 چیست؟ آموزش رفع ارور 404

ارور 404

خطای 404 یا صفحه 404 رایج ترین ارورهای سطح وب است. البته نگفته نماند به وجود آمدن این ارور بخاطر اشتباهات مدیر سایت یا سیستم های هاستینگ نمی باشد. بلکه گاهی اوقات خود مخاطب باعث به وجود آمدن یک ارور 404 در سایت می‌شود.

این صفحات باعث از بین بردن سئو سایت هستند و باید هرچه سریع تر برای رفع آنها اقدام کرد. در این مقاله قصد داریم در مورد ارور 404، با دلیل بوجود آمدنشان آشنا شده، راهکارهایی برای رفع آنها ارائه دهیم و در انتها چند تکنیک در مورد ساخت یک صفحه 404 به شما بیاموزیم. با من همراه باشید.

آنچه در این مقاله خواهید آموخت

1 صفحه 404 چیست؟
1.1 دلایل ایجاد صفحه 404
1.2 صفحات 404 چگونه به سئو سایت آسیب میزنند؟
2 آموزش رفع ارور 404 در سایت
2.1 رفع ارور 404 از طرف کاربر
2.2 چطور صفحات 404 سایت را پیدا کنیم؟
2.3 حذف لینک های خروجی شکسته
2.4 نکات مهم در طراحی و تغییر صفحه 404 در وردپرس

صفحه 404 چیست؟

صفحه 404 در مرورگرهای مختلف به شکل های متفاوتی مثل page not found و… نمایش داده میشود؛ صفحه ای را نشان میدهد که وجود ندارد! یعنی چی؟ برای به دست آوردن این جواب باید بدانیم که اصلا این error 404 چگونه در سایت ما به وجود می آید. این موضوع را با یک مثال برای شما توضیح میدهیم:

خطای 404

دلایل ایجاد صفحه 404

در اکادمی آکسایا، مطلبی برای آموزش سئو با آدرس aksaya.ir/seo وجود دارد و ما در مقالات مختلف سایتمان به این صفحه لینک داده ایم. در ادامه بخاطر به دلایلی تصمیم میگیریم که صفحه گفته شده را از روی سایتمان حذف کنیم.

بعد از حذف، ما خود صفحه را حذف کرده ایم اما آدرس آن هم چنان وجود دارد. یعنی اگر کاربری با کمک لینک هایی که از صفحات دیگر سایت به این آدرس داده شده یا اصلا از طریق وارد کردن خود آدرسش، وارد آن شود، یک صفحه حذف شده می‌بینید این صفحه حذف شده را همه سایت ها با ارور 404 یا همان صفحه 404 به کاربر نمایش می‌دهند.

خطای 404

فرض کنید همان صفحه aksaya.ir/seo در سایت ما وجود داشته و آن را حذف نکرده ایم. اگر کاربری بخواهد وارد این صفحه شده و آدرس آن را در مرورگرش تایپ کند، اما در تایپ کردن آن غلط املایی داشته باشد، دوباره با یک صفحه 404 رو به رو میشود. یعنی اگر به جای آدرس بالا، این آدرس تایپ شود aksaya.ir/seoo باز هم نتیجه این است با ارور 404 روبه رو میشود. اما دلیلش چیست؟

ارور 404 نشان دهنده صفحه ای است که وجود ندارد. شما در هرسایت هر تعدادی آدرس اشتباه و غلط هم که وارد کنید، با یک صفحه 404 از همان سایت روبرو می‌شوید.

صفحات 404 چگونه به سئو سایت آسیب میزنند؟

صفحه 404، صفحه ای است که در تمامی سایت ها وجود دارد. درکل این صفحه های 404 نیستند که به سئو سایت ضربه میزنند، این لینک های شکسته یا همان لینک هایی هستند که به این صفحات ختم می‌شوند!
اگر کاربر به اشتباه آدرسی از سایت شما را در مرورگرش وارد کند که وجود نداشته باشد، با یک صفحه 404 روبه رو میشود. مطمئن باشید گوگل و دیگر موتورهای جستجو (SEO) برای اشتباه کاربران سایت شما را جریمه نمی‌کنند.

اما اگر در سایت شما لینکی وجود داشته باشد که با کلیک کردن روی آن به یک صفحه 404 از سایت خودتان یا حتی سایت دیگران برسید، آن یک لینک شکسته است و گوگل بابت این اشتباه قدرت سئو سایت شما را کاهش می‌دهد.

خطا ی 404

اما چه زمانی لینک های شکسته در سایت به وجود می آیند؟

زمانی که یک صفحه از سایت را حذف کنید، ولی لینک هایی که به آن داده شده، را در سایت نگه دارید، این لینکها به لینک شکسته تبدیل می‌شوند. البته اگر بخواهید در میان همه مقاله های سایت بگردید و این لینک های شکسته را پیدا کنید، مطمئنا کار آسانی نیست و زمان بر نیز می باشد. پس یک راهکار برای رفع ارور 404 به نام ریدایرکت وجود دارد. در ادامه آن را آموزش میدهم.

لینک های شکسته ای که به خارج از سایت خودتان داده اید، مثلا لینکی که به یک صفحه 404 در سایت گوگل ختم می‌شود، این موضوع نیز باعث کاهش قدرت سئو سایت شما شده و برای رفع آن باید حتما تمام آنها را در سایت خود حذف کنید.

نکته قابل توجه : صفحات 404 باعث افزایش نرخ پرش سایت، نارضایتی کاربران و کاهش قدرت سئو سایت میشوند.پس خیلی مراقب باشید این صفحات در سایت شما ایجاد نشود.

آموزش رفع ارور 404 در سایت

آموزش رفع خطا

برای رفع صفحه های 404 در سایت شما یا همان حذف لینک های شکسته دو راهکار وجود دارد:

  •  حذف تمامی لینک هایی که از سایت شما به آنها داده شده تا هیچ راهی برای ورود به صفحه 404 وجود نداشته باشد.
  • ریدایرکت کردن صفحه های حذف شده سایت، برای اینکه کاربران توانایی دسترسی به آنها را نداشته باشند.

ریدایرکت به معنای انتقال کاربر از یک صفحه به صفحه دیگر است.

شما یک تکه کدِ ریدایرکت به صفحه مورد نظر اضافه میکنید. زمانی که کاربر یا حتی ربات موتور جستجو به آن وارد شود، صفحه سریعا رفرش شده و او را به صفحه مورد نظر شما منتقل میکند.

زمانی که می خواهید صفحه ای را حذف کنید ولی کاربرانی که وارد آن میشوند با ارور 404 روبرو نشوند، باید آن را به یک صفحه دیگر ریدایرکت کنید. مثلا اگر ما قصد حذف صفحه آموزش سئو را داشته باشیم، آدرس آن را به یک صفحه مشابه خودش یا صفحه اصلی سایت ریدایرکت میکنیم. به این صورت کاربر پس از ورود به آن، بعد از یک ثانیه وارد صفحه جدید شده و با 404 روبرو نمیشود.

ریدایرکت کردن در وردپرس به کمک افزونه های مختلفی مثل افزونه redirect یا yoast seo و rank math انجام میشوند.

رفع ارور 404 از طرف کاربر

ممکن است ارور 404 یا page not found در سایت، بخاطر مشکلات قطعی اینترنت و اشکالات جزئی ارتباط سایت با هاست به وجود بیاید. بهترین راهکار بروزرسانی دوباره صفحه است. برای انجام این کار میتوانید روی رایانه کلید f5 (رفرش) را فشار دهید. برای اطمینان بیشتر این کلید را به همراه کلید ctrl فشار دهید تا “کَشِ” مرورگر را هم خالی کنید. علاوه بر این میتوانید چند دقیقه یا ساعت صبر کرده و سپس به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.
اگر ارور 404 سایت رفع نشد، میتوانید مطمئن شوید که مشکل از طرف خود سایت است. بهتر است این موضوع را به مدیران سایت گزارش دهید.

چگونه صفحه های 404 سایت خودمان را پیدا کنیم؟

در نسخه جدید سرچ کنسول و در بخش coverage آمار صفحات 404 سایت شما به شما نمایش داده میشود. علاوه بر این نرم افزار میتوانید از افزونه rank math seo استفاده کنید.

در نهایت هم میتوانید از ابزارهای سئو seo spy glass استفاده کنید. برای کار با این ابزار، باید آن را روی رایانه خود نصب کرده و سپس آدرس سایتتان را در آن وارد کنید. به این صورت تمام صفحه های سایت، لینک های آن و… را بررسی کرده و صفحات 404 را به شما نمایش میدهد.

حذف لینک های خروجی شکسته

برای یافتن لینک های شکسته داخلی و خارجی سایت خودتان، میتوانید از این افزونه مرورگر گوگل کروم به نام brocken link checker استفاده کنید. سایت brokenlinkcheck و افزونه وردپرسی broken-link-checker به شما کمک خواهند کرد.

نکات مهم در طراحی و تغییر صفحه 404 در وردپرس

یکی از تکنیک هایی که وبمستران حرفه ای برای رفع این مشکل استفاده میکنند، طراحی اختصاصی صفحات 404 است! در این راهکار سعی میکنیم صفحه 404 سایت را به صورتی بهینه سازی و طراحی کنیم که تا کاربر بعد از ورود به آن، تا جای ممکن از خروج صرف نظر کند. به عنوان نمونه میتوانید صفحه 404 سایت آپارات را در تصویر پایین مشاهده کنید:

صفحه 404 در آپارات

چند نکته مهم برای ساخت و طراحی اختصاصی صفحه 404

  •  یک یا چند کاراکتر و تصویر طنز یا جذاب در صفحه قرار دهید تا کاربران با یک صفحه 404 خشک و بی روح روبرو نشوند.
  • حتما از لینک های داخلی معتبر و البته کاربردی استفاده کنید. این یعنی اگر سایت فروشگاهی دارید، لینک پرفروش ترین محصولات و در سایت وبلاگی، لینک پربیننده ترین مقالات را قرار دهید.
  • تا جای ممکن یک کادر جستجو در این صفحه بگذارید.
  • بهتر است صفحه 404 سایت را نو ایندکس کنید.

نکته: دقت کنید که برای تغییر و طراحی صفحه 404 نیاز به دسترسی به هاست سایت است.قبل از وارد شدن به هاست سایت حتما از آن یک بکاپ بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 4 =

بروزترین اطلاعات را رایگان دریافت کنید

ارسال رایگان کامل مقاله های تخصصی تیم آکسایا

مطالب بیشتر

CMS چیست؟ | ویژگی های CMS خوب

سیستم مدیریت محتوا CMS چیست ؟ سیستم مدیریت محتوا (CSM) برای موفقیت اکثر قریب به اتفاق وب سایت ها و اینترانت ها (شبکه های داخلی) حیاتی می باشد. با این وجود هنوز بسیاری از سازمان ها و شرکت ها با

مشاهده کامل »

20 ویژگی برتر وردپرس در طراحی سایت

ویژگی برتر ورپرس واقعاً چیست ؟ در این مقاله میخواهیم به ویژگی برتر وردپرس بپردازیم و بصورت مورد به مورد ویژگی های این سیستم مدیریت محتوا قدرتمند را باهم بررسی کنیم. تاریخچه وردپرس   وردپرس در سال ۲۰۰۱ توسط میشل

مشاهده کامل »

فهرست مطالب

پشتیبانی و مشاوره فروش

منتظر سوالات شما هستیم!