همدان

همدان

همدان دروازه تاریخ و پایتخت تاریخ و تمدن ایران
آن گاه که تمدن و شهرنشینی، مرحله تازه‌ای را در ۲۵ سده پیش آغاز کرد، دامنه‌های الوند و زاگرس به خاطر ویژگی‌های بی نظیرش ، بیش از هر نقطه دیگر، به عنوان کانون تمدن و استقرار نمادهای زندگی شهرنشینی مورد توجه حاکمان قرار گرفت. سنگ نوشته های موجود در مکانی با عنوان گنجنامه افتخاری بزرگ برای این دیار است که بر یگانگی پروردگار گواهی می‌دهد: ((خدای بزرگ است اهورا مزدا، که این سرزمین را آفرید…))
پروفسور گریشمن، باستان شناس شهره فرانسوی در پژوهش های خویش به این باور رسیده که هگمتانه، پیش از آن (( آکسایا )) شهر کاسی‌ها خوانده می‌شد و استقرار نخستین دولت ایرانی توسط مادها در هگمتانه، آن را شهره عالم کرد.
نام همدان برگرفته از هگمتانه پارسی باستان است که در کتیبه بیستون توسط داریوش هخامنشی ضبط شده است. این نام در زبان یونانی اکباتان ذکر شده است. ژرک دومرگان محقق فرانسوی می‌نویسد: تنها شهر مهم این ناحیه بدون شک شهر همدان و اکباتان باستانی، پایتخت مادهاست که هرودت آن را دیده و در کتیبه‌های میخی اکباتانه است. همدان قدمتی بیش از ۳ هزار سال دارد و هرودت مورخ معروف یونانی مبنای این شهر را به دیااکو، نخستین شهریار ماد نسبت می‌دهد. در آن زمان همدان را به نام هگمتانه(محل اجتماع) و سپس اکباتان می نامیدند. ( منبع : ویکی پدیا )

ما در دنیای رنگ ها و نشانه ها با طراحی گرافیک شما را متمایز می نماییم

ما کسانی که برای خود و تجارتشان ارزش قائلند را دوست داریم
هدف ما در طراحی آن است که شما را به بهترین شکل به خواسته هایتان برسانیم

طراحی گرافیک

ما به جهانی شدن فکر می کنیم

برای موفقیت جهانی بییندیشیم و محلی شروع کنیم..

درباره طراحی گرافیک بخوانیم و یاد بگیریم

PHP چیست؟و مزایا و معایب آن

امروزه برنامه نویسی و طراحی وب یکی از سودآورترین شغل های حال حاضر جهان است.و افراد زیادی از این... بیشتر بخوانیم

هکر های توییتر چگونه دستگیر شدند؟

در جریان هک توییتر در تاریخ ۱۵ ژوئیه (۲۵ تیر) ابتدا حساب‌های کاربری مربوط به بیت‌کوین هدف قرار گرفتند اما پس... بیشتر بخوانیم

افزایش ۱۳میلیارد دلاری جف بزوس

اگرچه ویروس کرونا در این روزها بسیاری از کسب وکارها را تعطیل کرده و ضربه بزرگی به اقتصاد جهانی... بیشتر بخوانیم

معرفی اپلیکیشن های کتابخوانی

با توجه به اینکه در دنیای مدرن امروز اغلب کاری های انسان وابسته به تکنولوژی و گوشی های همراه... بیشتر بخوانیم

هک شدن اکانت های معروف توییتر

هک شدن حساب‌های کاربران مشهور همواره خبرساز است، هک شدن خود شبکه‌های اجتماعی معروف نیز یکی از خبرسازترین موضوعات... بیشتر بخوانیم

حمله‌ی باج افزاری به شرکت گارمین

شرکت گارمین در سال ۱۹۸۹ در زمینه ی دستگاه های جی پی اس شروع به فعالیت کرد و تا... بیشتر بخوانیم

نام‌های شهر همدان

در آثار تاریخی برای شهر همدان نام‌های بسیاری ارائه شده‌است، در زیر به برخی از آنها اشاره می‌شود.

  1. اَمَدانه یا آمادی نخستین نام این شهر است که در کتیبه‌های آشوری پیلسر آمده‌است. بنابراین تاریخ بنای شهر همدان بیش از سه هزار سال است.
  2. هگمتانه یا هنگمتانه که به معنی محل تجمع می باشد ترکیبی است از دو واژهٔ هنگ به معنی جا و متا به معنی تجمع. در یونانی اکباتان در پارس هگمتانه است.
  3. سارو بنا به گفتهٔ یاقوت حموی و ابن فقیه همدانی بانی شهر همدان جم بن نوجهان بوده و او نام آن را سارو گذارده و عرب‌ها آن را ساروق خوانده‌اند.
  4. زینستان ایرانشهر نویسندهٔ تاریخ قدیم قم بر این باور است که این نام در زمان کیخسرو به شهر همدان داده شده‌است، چون این شهر محل نگاهداری سلاح‌های جنگی بوده و به بیان دیگر سلاح‌خانه بوده است.
  5. اپیفانیا آنتیوخوس چهارم پادشاه سلوکی بین ۱۸۹ تا ۲۰۹ پیش از میلاد در هنگامی که در فلسطین می‌جنگید، آن جا را رها کرد و برای بازپس گرفت ایالت‌های خود در ایران به سوی خاور آمد و در باختر ایران به پیروزی‌هایی رسید و هگمتانه به افتخار او اپیفالیا نامیده‌شد زیرا نام آنتیخوس اپیفانس بوده‌است.
  6. ناذمه ابن فقیه همدانی به نقل از آثار سریانی نگاشته است که همدان را پادشاهی به نام کرمیس بن حلیموز بنا کرد و نام آن را ناذمه یعنی محبوبه نهاد. یاقوت حموی نادمه نوشته‌است.
  7. اخمثا نام شهر همدان در تورات اخمثا نوشته‌شده که مرکب است از هاخای زندی و ثانای پالی که شاخه‌ای از زبان سانسکریت است. ثانا به معنی ستان فارسی است که محل و مکان باشد و اخمثار را به شهر دوستی و مکان دوستی ترجمه کرده‌اند زیرا شاهان ایران در تابستان دوستان خود را به این شهر دعوت می‌کردند.
  8. آکسایا بعضی از نویسندگان بر این باورند که نام این شهر پیش از مادها آکسایا بوده که در فرهنگ آشوری کار-کاسی به معنی شهر کاسی‌ها است.
  9. همدان واژهٔ همدان گرفته شده از ham= han= ha (از ریشهٔ gam) و به معنی جای یا شهر و اجتماعات آمده‌است. اعتماد السلطنه بر این باور بود که نام این شهر «همدان» بوده‌است زیرا هم به معنی اتفاق و دان به معنی ظرفیت است، یعنی مجمع متفقین.

 

کاسیان یا کاسی‌ها یا کاششوها یا کاشیان یا کاشوها، در حدود هزاره سوم پیش از میلاد و پیش از آن از شرق حرکت کرده و از راه آذربایجان وارد فلات ایران شدند، از نواحی تالش عبور کردند و سپس در غرب و جنوب غربی دریای خزر اسکان نمودند و به تدریج به نواحی قزوین و همدان و نهاوند و ملایر آمدند، نخستین بار همدان را ساختند و آن را «آکسیان» نام نهادند. سر انجام در هزاره دوم پیش از میلاد در نواحی جنوبی تر در لرستان، کوهستانهای شمالی جلگه شوش در لرستان و در حدود استان کرمانشاه در مرز شرقی سوبی گالایان (در حدود جنوب کرمانشاه) ساکن شدند. این منطقه تا پیش از ظهور آنها، در هزاره سوم ق. م بخشی از قلمرو تمدن ایلام بوده‌است.

آنها این منطقه را تا شمال خوزستان تصرف کردند و آن را کاشن نام نهادند در اواسط هزاره سوم پیش از میلاد و در سال ۲۴۰۰ ق. م. در شمال کشور عیلام و جنوب قلمرو کاسیان (در شمال خوزستان و جنوب لرستان) به محلی برمیخوریم که کاشن نام داشت که به عنوان نشانه‌ای از کاسی‌ها است.

آنها در جنوب با مقابله تمدن ایلام روبرو شدند و در نتیجه به نواحی شمالی کوهستانهای لرستان رانده شدند و نواحی لرستان و همدان را به طور ثابت دراختیار داشتند. جابجایی آنها در فلات ایران در اوایل هزاره سوم پیش از میلاد صورت گرفت. در هزاره سوم پیش از میلاد قدرت مقابله با کشورهای همسایه را نداشتند، در اواسط هزاره دوم پیش از میلاد کاشن را از اطراف گسترش دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =

آیا شما هم دوست دارید رئیس کار خود باشید؟

فرصت کسب درآمد، یادگیری و حضور شما هم هست

جهت شروع و دریافت کتاب رایگان به همراه ویدئوی آموزشی اطلاعات خود را ثبت کنید